BD12KA5FP-E2 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BD12KA5FP-E2 |
Description | IC REG LINEAR 1.2V 500MA TO252 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA TO-252 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BD12KA5FP-E2 Models |
Category | Current - Quiescent (Iq) 0.35 mA |
Mfr | Current - Supply (Max) 550 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 50dB (120Hz) |
Part Status Active | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Regulators 1 | Package / Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 |
Voltage - Input (Max) 5.5V | Supplier Device Package TO-252 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V | Base Product Number |