BD33FD0WHFP-TR
DigiKey Part Number
846-BD33FD0WHFP-TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-BD33FD0WHFP-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
846-BD33FD0WHFP-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BD33FD0WHFP-TR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 2A HRP-5
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2A HRP-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BD33FD0WHFP-TR Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
1 mA
Mfr
PSRR
55dB (120Hz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
HRP-5 (5 Leads + Tab)
Voltage - Input (Max)
32V
Supplier Device Package
HRP-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V