BST400D12P4A101
DigiKey Part Number
846-BST400D12P4A101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BST400D12P4A101
Description
TRCDRIVE PACK, 1200V, 394A, HALF
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 394A (Tc) 1667W (Tc) Through Hole
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.5mOhm @ 350A, 18V
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Vgs(th) (Max) @ Id
4.8V @ 150mA
Packaging
Box
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
1158nC @ 18V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
31000pF @ 800V
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Power - Max
1667W (Tc)
Configuration
2 N-Channel (Half Bridge)
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
394A (Tc)
Package / Case
12-PowerDIP Module (1.346", 34.20mm)