TFZVTR5.1B
DigiKey Part Number
TFZVTR5.1BTR-ND - Tape & Reel (TR)
TFZVTR5.1BCT-ND - Cut Tape (CT)
TFZVTR5.1BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TFZVTR5.1B
Description
DIODE ZENER 5.1V 500MW TUMD2M
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.1 V 500 mW Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TFZVTR5.1B Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1.5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Power - Max
500 mW