10ZLH470MEFCT16.3X11 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 34 692
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 197
470 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
10ZLH470MEFCT16.3X11
DigiKey Part Number
10ZLH470MEFCT16.3X11-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10ZLH470MEFCT16.3X11
Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
10ZLH470MEFCT16.3X11 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tape & Box (TB)
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
10 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C