35YXM33MEFR5X11
DigiKey Part Number
1189-35YXM33MEFR5X11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35YXM33MEFR5X11
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL TH
Detailed Description
33 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
71.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
130 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C