50PEV33M6.3X8 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 50PEV33M6.3X8 |
Description | CAP ALUM HYBRID 33UF 20% 50V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 22 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 33 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 40mOhm 10000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 50PEV33M6.3X8 Models |
Category | Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C |
Manufacturer Rubycon | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Series | Ratings AEC-Q200 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Applications Automotive |
Part Status Active | Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm) |
Type Hybrid | Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm) |
Capacitance 33 µF | Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm) |
Tolerance ±20% | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Rated 50 V | Package / Case Radial, Can - SMD |
ESR (Equivalent Series Resistance) 40mOhm |