50PK2200MEFC16X31.5
DigiKey Part Number
1189-4081-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50PK2200MEFC16X31.5
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
50PK2200MEFC16X31.5 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
1.98 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.277 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C