50YXJ2200M16X35.5
DigiKey Part Number
1189-1422-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50YXJ2200M16X35.5
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
50YXJ2200M16X35.5 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.52 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.15 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
19 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C