63YXF33MEFC6.3X11
DigiKey Part Number
1189-3786-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
63YXF33MEFC6.3X11
Description
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
63YXF33MEFC6.3X11 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
77 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
140 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
1.2 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C