63YXM33MEFC6.3X11 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 379
Datasheet
Chemi-Con
In Stock: 248
33 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
63YXM33MEFC6.3X11
DigiKey Part Number
63YXM33MEFC6.3X11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
63YXM33MEFC6.3X11
Description
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
63YXM33MEFC6.3X11 Models
Ripple Current @ Low Frequency
93.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
170 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C