80ZLH33MEFCT16.3X11 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
33 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
80ZLH33MEFCT16.3X11
DigiKey Part Number
80ZLH33MEFCT16.3X11-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
80ZLH33MEFCT16.3X11
Description
CAP ALUM 33UF 20% 80V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
80ZLH33MEFCT16.3X11 Models
Ripple Current @ Low Frequency
112.14 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Impedance
570 mOhms
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
80 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C