Image for DW-05-15-T-D-295 is not available
DW-05-15-T-D-295
DigiKey Part Number
612-DW-05-15-T-D-295-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-05-15-T-D-295
Description
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H TIN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-05-15-T-D-295 Models
Category
Length - Overall Pin
0.630" (16.002mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Post (Mating)
0.225" (5.715mm)
Series
Length - Stack Height
0.295" (7.493mm)
Packaging
Bulk
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Number of Positions
10
Termination
Solder
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)