JW-03-04-T-S-250-250
DigiKey Part Number
SAM8446-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JW-03-04-T-S-250-250
Description
CONN HDR 3POS 0.156 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Header Spacer Connector 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
JW-03-04-T-S-250-250 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.250" (6.350mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.250" (6.350mm)
Series
Length - Tail
0.090" (2.286mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
3
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Pitch
0.156" (3.96mm)
Color
Black
Number of Rows
1
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.590" (14.986mm)