Image for MTMM-102-03-F-S-145 is not available
MTMM-102-03-F-S-145
DigiKey Part Number
MTMM-102-03-F-S-145-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-102-03-F-S-145
Description
CONN HEADER VERT 2POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 2 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-102-03-F-S-145 Models
Category
Contact Length - Mating
0.145" (3.70mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.098" (2.50mm)
Series
Overall Contact Length
0.302" (7.67mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A