Image for TFM-110-32-H-D-LC is not available
TFM-110-32-H-D-LC
DigiKey Part Number
612-TFM-110-32-H-D-LC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TFM-110-32-H-D-LC
Description
HIGH-RELIABILITY TIGER EYE TERMI
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 20 position 0.050" (1.27mm)
Category
Contact Length - Mating
0.139" (3.53mm)
Mfr
Insulation Height
0.435" (11.05mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Tube
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Phosphor Bronze
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions
Features
Board Lock
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
3.2A per Contact
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
250VAC