LC1D150B7
DigiKey Part Number
4008-LC1D150B7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D150B7
Description
CONTACTOR TESYS DECA 150A 3P 24V
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 150 A 24VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LC1D150B7 Models
Category
Switching Voltage
1000VAC, 300VDC - Max
Manufacturer
Schneider Electric
Features
Auxiliary Contacts, Diode
Series
Termination Style
Screw Terminal
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Part Status
Obsolete
Must Operate Voltage
19.2 VAC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
7.2 VAC
Coil Voltage
24VAC
Operate Time
35 ms
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Release Time
75 ms
Contact Rating (Current)
150 A