LC1D25JL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Schneider Electric
In Stock: 0
Datasheet
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 25 A 12VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
TeSys Deca-The New Generation Motor Starters
SEN66 Air Quality Monitor Sensor Evaluation Kit - Unboxing | DigiKey
LC1D25JL
DigiKey Part Number
4008-LC1D25JL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D25JL
Description
TESYS CONTACTOR
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LC1D25JL Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Features
Auxiliary Contacts
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
1.2 VDC
Coil Voltage
12VDC
Operate Time
88.55 ms
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Release Time
30 ms
Contact Rating (Current)
25 A