LC1D50A6BD | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 4008-LC1D50A6BD-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LC1D50A6BD |
Description | TESYS 3P EVLK CTR 50A 22KW AC3 2 |
Manufacturer Standard Lead Time | 5 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Contactor 3PST-NO (3 Form A) 50 A 24VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LC1D50A6BD Models |
Category | Switching Voltage 690VAC, 300VDC - Max |
Manufacturer Schneider Electric | Features Auxiliary Contacts, Diode |
Series | Termination Style Box Lug |
Packaging Box | Operating Temperature -40°C ~ 70°C |
Part Status Active | Must Operate Voltage 18 VDC |
Mounting Type Chassis Mount, DIN Rail | Must Release Voltage 2.4 VDC |
Coil Voltage 24VDC | Operate Time 57.5 ms |
Contact Form 3PST-NO (3 Form A) | Release Time 24 ms |
Contact Rating (Current) 50 A |