LC1D65A6FD
DigiKey Part Number
4008-LC1D65A6FD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D65A6FD
Description
TESYS 3P EVLK CTR 65A30KW AC3 11
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 65 A 110VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D65A6FD Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Features
Auxiliary Contacts, Diode
Series
Termination Style
Box Lug
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
82.5 VDC
Must Release Voltage
11 VDC
Coil Voltage
110VDC
Operate Time
57.5 ms
Release Time
24 ms
Contact Rating (Current)
65 A