LC1D65A6SD
DigiKey Part Number
4008-LC1D65A6SD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D65A6SD
Description
TESYS 3P EVLK CTR 65A30KW AC3 72
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 65 A 72VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D65A6SD Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Features
Auxiliary Contacts, Diode
Series
Termination Style
Box Lug
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
54 VDC
Must Release Voltage
7.2 VDC
Coil Voltage
72VDC
Operate Time
57.5 ms
Release Time
24 ms
Contact Rating (Current)
65 A