3RA22201FD240BB4
DigiKey Part Number
3473-3RA22201FD240BB4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3RA22201FD240BB4
Description
STARTER REV FB S0 3.5-5A 24VDC S
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Motor Starter, Reversible 24VDC Supply 3.6A 690V Load
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3RA22201FD240BB4 Models
Category
Number of Motors
1
Manufacturer
Siemens
Voltage - Load
690V
Series
Current - Output
3.6A
Packaging
Box
Wattage - Load
2240 W
Part Status
Active
Voltage - Supply
24VDC
Type
Module
Mounting Type
Chassis Mount
Motor Type
AC Motor
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C