19TQ015S
DigiKey Part Number
1655-19TQ015STR-ND - Tape & Reel (TR)
1655-19TQ015SCT-ND - Cut Tape (CT)
1655-19TQ015SDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
19TQ015S
Description
DIODE SCHOTTKY 15V D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 15 V Surface Mount D2PAK
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
10.5 mA @ 15 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
2500pF @ 5V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
D2PAK
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
15 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 100°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
360 mV @ 19 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)