SICRB101200
DigiKey Part Number
1655-SICRB101200TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SICRB101200
Description
DIODE SIL CARB 1200V 10A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 10A Surface Mount D2PAK
Category
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 1200 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Vr, F
640pF @ 0V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Supplier Device Package
D2PAK
Current - Average Rectified (Io)
10A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 10 A
Base Product Number
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)