SST08A-800CW
DigiKey Part Number
1655-2242-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SST08A-800CW
Description
TRIAC 800V 8A TO220AINS
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TRIAC Standard 800 V 8 A Through Hole TO-220AIns
Category
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
80A @ 50Hz
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
35 mA
Series
Current - Hold (Ih) (Max)
40 mA
Packaging
Tube
Configuration
Single
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Triac Type
Standard
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Off State
800 V
Package / Case
TO-220-3
Current - On State (It (RMS)) (Max)
8 A
Supplier Device Package
TO-220AIns
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V