CSRF0402FT10L0
DigiKey Part Number
CSRF0402FT10L0TR-ND - Tape & Reel (TR)
CSRF0402FT10L0CT-ND - Cut Tape (CT)
CSRF0402FT10L0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSRF0402FT10L0
Description
RES 0.01 OHM 1% 1/8W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 mOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CSRF0402FT10L0 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)