CSS0402FT10L0
DigiKey Part Number
738-CSS0402FT10L0TR-ND - Tape & Reel (TR)
738-CSS0402FT10L0CT-ND - Cut Tape (CT)
738-CSS0402FT10L0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSS0402FT10L0
Description
RES 0.01 OHM 1% 1/3W 0402
Detailed Description
10 mOhms ±1% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Element
EDA/CAD Models
CSS0402FT10L0 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)