HCSK2725FT3L00 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | HCSK2725FT3L00 |
Description | RES 0.003 OHM 1% 3W 2725 |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 3 mOhms ±1% 3W Chip Resistor Nonstandard Current Sense, Moisture Resistant Metal Element |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | HCSK2725FT3L00 Models |
Category | Features Current Sense, Moisture Resistant |
Mfr | Temperature Coefficient ±50ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 170°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case Nonstandard |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.272" L x 0.260" W (6.90mm x 6.60mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.120" (3.05mm) |