KAL50FB30R0 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 70
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 30
Datasheet
Riedon products by Bourns
In Stock: 195
Similar
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 66
30 Ohms ±1% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
KAL50FB30R0
KAL50FB30R0
KAL50FB30R0
DigiKey Part Number
KAL50FB30R0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KAL50FB30R0
Description
RES CHAS MNT 30 OHM 1% 50W
Detailed Description
EDA/CAD Models
KAL50FB30R0 Models
Category
Temperature Coefficient
±30ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Resistance
30 Ohms
Size / Dimension
1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.641" (16.28mm)
Power (Watts)
50W