MCJ1206ZT0R00
DigiKey Part Number
738-MCJ1206ZT0R00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCJ1206ZT0R00
Description
RES SHUNT, 1206, JUMPER, 70.7A
Detailed Description
0 Ohms Jumper Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Metal Element
EDA/CAD Models
MCJ1206ZT0R00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Mfr
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)