RMAN2512FT499R
DigiKey Part Number
738-RMAN2512FT499RTR-ND - Tape & Reel (TR)
738-RMAN2512FT499RCT-ND - Cut Tape (CT)
738-RMAN2512FT499RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMAN2512FT499R
Description
RES, AIN, 2512, 499 OHM, 1%, 3.5
Detailed Description
499 Ohms ±1% 3.5W Chip Resistor 2512 (6432 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
RMAN2512FT499R Models
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.51mm)