RMCA0402FT10K0-HP
DigiKey Part Number
738-RMCA0402FT10K0-HPTR-ND - Tape & Reel (TR)
738-RMCA0402FT10K0-HPCT-ND - Cut Tape (CT)
738-RMCA0402FT10K0-HPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCA0402FT10K0-HP
Description
RES 0402 10 KOHM 1% 0.1W AUTO
Detailed Description
10 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RMCA0402FT10K0-HP Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)