RMCP2512FT100R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 18 078
Datasheet
Direct
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 17 288
Datasheet
Upgrade
Bourns Inc.
In Stock: 72
Similar
Bourns Inc.
100 Ohms ±1% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RMCP2512FT100R
DigiKey Part Number
RMCP2512FT100R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCP2512FT100R
Description
RES 100 OHM 1% 2W 2512
Detailed Description
EDA/CAD Models
RMCP2512FT100R Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Size / Dimension
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)