RNCS1206BKE1K00 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RNCS1206BKE1K00 |
Description | RES 1K OHM 0.1% 1/8W 1206 |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1 kOhms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RNCS1206BKE1K00 Models |
Category | Features Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
Mfr | Temperature Coefficient ±25ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 1206 (3216 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm) |