RPC2512FT100R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 4 947
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TE Connectivity Passive Product
Similar
Bourns Inc.
100 Ohms ±1% 1.5W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
RPC2512FT100R
DigiKey Part Number
RPC2512FT100R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPC2512FT100R
Description
RES 100 OHM 1% 1.5W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RPC2512FT100R Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)