RPCQ1206JT15R0
DigiKey Part Number
738-RPCQ1206JT15R0TR-ND - Tape & Reel (TR)
738-RPCQ1206JT15R0CT-ND - Cut Tape (CT)
738-RPCQ1206JT15R0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPCQ1206JT15R0
Description
RES, PULSE, 1206, 15 OHM, 5%, 1W
Detailed Description
15 Ohms ±5% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
RPCQ1206JT15R0 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.120" L x 0.063" W (3.05mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)