ORD 228VL/10-15 AT
DigiKey Part Number
374-1088-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ORD 228VL/10-15 AT
Description
SWITCH REED SPST-NO 500MA 100V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Glass Body Reed Switch SPST-NO 10 ~ 15AT Operate Range 10W 500mA (AC/DC) 100 V Through Hole
Category
Voltage - Switching DC
100 V
Manufacturer
Standex-Meder Electronics
Power - Rated
10W
Series
Operate Time
0.4 ms
Packaging
Bulk
Release Time
0.05 ms
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Glass Body Reed
Termination Style
Axial
Circuit
SPST-NO
Length - Overall
1.744" (44.30mm)
Operate Range
10 ~ 15AT
Size - Body
0.087" Dia x 0.551" L (2.20mm x 14.00mm)
Current - Switching
500mA (AC/DC)
Capacitance
0.3 pF
Voltage - Switching AC
100 V
Current - Carry
1A (AC/DC)