BTB24-800CWRG
DigiKey Part Number
497-16425-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTB24-800CWRG
Description
TRIAC ALTERNISTOR 800V 25A TO220
Detailed Description
TRIAC Alternistor - Snubberless 800 V 25 A Through Hole TO-220
EDA/CAD Models
BTB24-800CWRG Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
250A, 260A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
35 mA
Series
Current - Hold (Ih) (Max)
50 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Triac Type
Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
25 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V