L78L12ABD-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | L78L12ABD-TR |
Description | IC REG LINEAR 12V 100MA 8-SOIC |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA 8-SOIC |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | L78L12ABD-TR Models |
Category | Current - Quiescent (Iq) 6 mA |
Mfr | Current - Supply (Max) 6.5 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 42dB (120Hz) |
Part Status Active | Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Regulators 1 | Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
Voltage - Input (Max) 35V | Supplier Device Package 8-SOIC |
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V | Base Product Number |