STB40NF10LT4
DigiKey Part Number
497-3736-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-3736-1-ND - Cut Tape (CT)
497-3736-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STB40NF10LT4
Description
MOSFET N-CH 100V 40A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 40A (Tc) 150W (Tc) Surface Mount D2PAK
EDA/CAD Models
STB40NF10LT4 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
64 nC @ 4.5 V
Series
Vgs (Max)
±15V
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2300 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
150W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
D2PAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
33mOhm @ 20A, 10V