STD105N10F7AG
DigiKey Part Number
497-15305-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-15305-1-ND - Cut Tape (CT)
497-15305-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STD105N10F7AG
Description
MOSFET N-CH 100V 80A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 80A (Tc) 120W (Tc) Surface Mount DPAK
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
61 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4369 pF @ 50 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
120W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
DPAK
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8mOhm @ 40A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA