STD30N10F7 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
STMicroelectronics
In Stock: 1 239
Datasheet
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 59
onsemi
Infineon Technologies
Infineon Technologies
In Stock: 26
IXYS
In Stock: 151
In Stock: 76
Panjit International Inc.
N-Channel 100 V 32A (Tc) 50W (Tc) Surface Mount DPAK
STD30N10F7
DigiKey Part Number
497-14531-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STD30N10F7
Description
MOSFET N-CH 100V 32A DPAK
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
STD30N10F7 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
19 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1270 pF @ 50 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
50W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
DPAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
24mOhm @ 16A, 10V