STD40NF10
DigiKey Part Number
497-7969-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-7969-1-ND - Cut Tape (CT)
497-7969-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STD40NF10
Description
MOSFET N-CH 100V 50A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 50A (Tc) 125W (Tc) Surface Mount DPAK
EDA/CAD Models
STD40NF10 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
62 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2180 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
125W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
DPAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
28mOhm @ 25A, 10V