STD47N10F7AG
DigiKey Part Number
497-STD47N10F7AGTR-ND - Tape & Reel (TR)
497-STD47N10F7AGCT-ND - Cut Tape (CT)
497-STD47N10F7AGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STD47N10F7AG
Description
MOSFET N-CH 100V 45A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 45A (Tc) 60W (Tc) Surface Mount DPAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STD47N10F7AG Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
25 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±10V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1640 pF @ 50 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
60W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
DPAK
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
18mOhm @ 22.5A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA