STLQ020C18R
DigiKey Part Number
497-19480-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-19480-1-ND - Cut Tape (CT)
497-19480-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STLQ020C18R
Description
IC REG LIN 1.8V 200MA SOT-323-5
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA SOT-323-5
EDA/CAD Models
STLQ020C18R Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
1 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
150 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
52dB ~ 45dB (100Hz ~ 10kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
SOT-323-5
Voltage Dropout (Max)
0.16V @ 200mA