STP60NF06
DigiKey Part Number
497-STP60NF06-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STP60NF06
Description
MOSFET N-CH 60V 60A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 60A (Tc) 110W (Tc) Through Hole TO-220
EDA/CAD Models
STP60NF06 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
73 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1660 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
110W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
TO-220
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
16mOhm @ 30A, 10V