STPSC10H12G2Y-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | STPSC10H12G2Y-TR |
Description | DIODE SIC 1.2KV 10A D2PAK HV |
Manufacturer Standard Lead Time | 25 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 1200 V 10A Surface Mount D2PAK HV |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | STPSC10H12G2Y-TR Models |
Category | Reverse Recovery Time (trr) 0 ns |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 60 µA @ 1200 V |
Series | Capacitance @ Vr, F 725pF @ 0V, 1MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Grade Automotive |
Part Status Active | Qualification AEC-Q101 |
Technology | Mounting Type |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V | Package / Case |
Current - Average Rectified (Io) 10A | Supplier Device Package D2PAK HV |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 10 A | Operating Temperature - Junction -40°C ~ 175°C |
Speed Zero Recovery Time > 500mA (Io) |