STW11NM80
DigiKey Part Number
497-4420-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STW11NM80
Description
MOSFET N-CH 800V 11A TO247-3
Detailed Description
N-Channel 800 V 11A (Tc) 150W (Tc) Through Hole TO-247-3
EDA/CAD Models
STW11NM80 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
43.6 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1630 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
150W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
800 V
Supplier Device Package
TO-247-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
400mOhm @ 5.5A, 10V