TN1605H-8I
DigiKey Part Number
497-TN1605H-8I-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TN1605H-8I
Description
SCR 800V 16A TO-220AB INSULATED
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SCR 800 V 16 A Through Hole TO-220AB Insulated
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TN1605H-8I Models
Category
Current - Hold (Ih) (Max)
35 mA
Manufacturer
STMicroelectronics
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
160A, 168A
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Off State
800 V
Package / Case
TO-220-3
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V
Supplier Device Package
TO-220AB Insulated
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
35 mA
Base Product Number
Current - On State (It (RMS)) (Max)
16 A