PBC19SBDN
DigiKey Part Number
S1141E-19-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBC19SBDN
Description
CONN HEADER R/A 19POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 19 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.400" (10.16mm)
Insulation Height
0.140" (3.56mm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Additional Resources
Value Added Item
Alternate Length
CONN HEADER R/A 36POS 2.54MM
In-Stock: 1628
CONN HEADER R/A 1POS
In-Stock: 0
CONN HEADER R/A 2POS 2.54MM
In-Stock: 360
CONN HEADER R/A 3POS 2.54MM
In-Stock: 44
CONN HEADER R/A 4POS 2.54MM